Rasy psów potrafiące pływać

Różne rasy- różna budowa ciała

Prawda jest taka, że chociaż wszystkie psy mają instynkt przetrwania, który sprawia że poruszają nogami, gdy poczują, że toną, nie wszystkie rasy psów mają anatomię ciała przygotowaną do pływania.

Co odróżnia rasy, które pływają bez problemu, od tych które nie potrafią pływać?

Każda rasa psów ma szczególne cechy, które są związane z ich dziedzictwem genetycznym i funkcją, dla której dana rasa została stworzona. Niektóre odmiany są naturalnymi pływakami, podczas gdy inne będą miały trudności z utrzymaniem głowy nad wodą. Selekcja naturalna sprawiła, że psy żyjące w środowisku wodnym łatwiej poruszają się w wodzie. Oto niektóre z cech charakterystycznych dla ras pływających:

Kręcona, dwuwarstwowa sierść: wiele odmian psów pływaków posiada dwuwarstwową sierść, która odpycha wodę oraz twardą, kręconą sierść, która zapobiega zwiększaniu się masy ciała psa, kiedy jest mokry.

Łapy z pajęczynami: niektóre rasy potrafiące pływać wykształciły również łapy z pajęczynami między palcami, podobne do tych u kaczek. Daje im to więcej siły do poruszania się na wodzie z łatwością.

Duża wytrzymałość: osobniki tego typu mają dużą witalność i wytrzymałość. Te cechy są niezbędne, aby przeciwdziałać dużemu zużyciu energetycznemu, które wiąże się z długimi sesjami pływackimi.

Wyprawka dla psa – co kupić zanim zwierzę pojawi się w naszym domu?

A konkretnie, które rasy mają instynkt pływacki?

Golden Retriever: pies pochodzący ze Szkocji, został wyhodowany z myślą o połączeniu psa uzdolnionego do polowań i jednocześnie o przyjaznym usposobieniu do ludzi. Jego charakter sprawia, że jest idealny dla rodzin z dziećmi.

Labrador Retriever: pochodzi z Kanady. Z powodu jego wspaniałego charakteru, jest jednym z najbardziej popularnych psów na całym świecie, z aktywnym i zabawnym temperamencie.

Nova Scotia Retriever: charakteryzuje się szczególną techniką polowania. Porusza się w intensywny sposób, miotając się w pobliżu wody, aby wzbudzić ciekawość ptaków.

Psy wodne

Hiszpański pies wodny: pochodzi z nadmorskiej części Andaluzji. Są bardzo inteligentne i łatwe do wyszkolenia. Ze względu na te cechy są wysoko cenione przez siły bezpieczeństwa.

Portugalski pies wodny: towarzyszył portugalskim żeglarzom na całym świecie. Są odważne i nie wahają się nurkować w każdym rodzaju wody.

Irish Water Dog: pies przyzwyczajony do lodowatych wód, który może przebywać w temperaturach poniżej zera.

Pudel: pochodzenia francuskiego, jego pierwszą funkcją było łapanie kaczek strzelanych przez myśliwych, stąd jego nazwa: Canard Chien ("pies na kaczki" po francusku). Są jedną z najbardziej inteligentnych ras na świecie, z wielką zdolnością uczenia się.

Nowofundland: W połowie drogi między retrieverem a psem pracującym, te wytrzymałe psy są legendarne dzięki swoim wyczynom w ratownictwie morskim na atlantyckich wybrzeżach Ameryki Północnej.