Dobrze się przygotuj
Psy to jedne z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Posiadanie czworonoga bez wątpienia wprowadzi radość w życie domowników. Między ludźmi a psami wytwarza się szczególna więź. W końcu nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Dodatkowo dziecko, które wychowuje się z psem w przyszłości będzie łatwiej nawiązywać kontakty z rówieśnikami. Zwierzak pozwala nauczyć się odpowiedzialności. Jednak pamiętajmy, żeby nie kupować dziecku psa tylko dlatego, że tego chce. Powinna być to wspólna decyzja wszystkich domowników, gdyż o psa musimy odpowiednio zadbać.
Co kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?
Przed zakupem bądź adopcja psa powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Dzięki temu będziemy mogli poświęcić więcej uwagi psu w czasie jego pierwszych dni w domu. Wyprawka dla psa powinna zawierać karmę, akcesoria pielęgnacyjne, legowisko, zabawki, a także przysmaki, które będą pomocne w nauce nowych komend. Przy zakupie psa z hodowli powinniśmy dostać zapas karmy, którą był karmiony. Najlepiej przez kilka tygodni jej nie zmieniać. Pozwoli to szczeniakowi lepiej się zaadaptować w naszym domu. Jeśli będziemy chcieli zmienić karmę na inną, musimy robić to stopniowo. Na początku podajemy starą karmę z nową w stosunku 3:1 . Stopniowo zwiększamy ilość nowej karmy, aż w końcu podamy samą nową. Dzięki temu unikniemy problemów żołądkowych u psa. Pamiętajmy też, żeby wybrać karmę dobrej jakości. Najlepsza będzie ta bez zbóż z jak największą zawartością mięsa w składzie. Dobrej jakości karma dla psa na pierwszym miejscu w składzie powinna zawierać mięso. Nie powinna zawierać zbóż, gdyż są one tuczące i często uczulają psy. Wyjątkiem jest owies. Warto także kupić różnego rodzaju smakołyki, które przydadzą się do nauki nowych komend. Tutaj dobrze sprawdzą się małe przysmaki, które pies szybko zje. Jeśli chcemy zająć psa na dłużej, to możemy kupić np. suszone filety, kości z wapniem, płuca, żwacze i wiele innych. Oprócz tego warto podawać psu smakołyki dentystyczne. Dla szczeniaka warto kupić podkłady higieniczne do nauki czystości. Legowisko dla psa powinno stać w mało ruchliwym miejscu. Dzięki temu, jeśli pies będzie chciał pobyć sam, to uda się do swojego legowiska.
Co na spacer?
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkiem jego wyprowadzania na spacery. Do tego potrzebne będą akcesoria spacerowe. Warto je kupić zanim pies pojawi się w naszym domu. Smycz dla psa może być klasyczna lub automatyczna. Dla szczeniaka lepiej sprawdzi się klasyczna smycz i obroża. Dzięki temu nauczymy psa ładnego chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Szelki są również dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku małych psów. Wtedy w razie niebezpieczeństwa możemy łatwo podnieść psa w szelkach. W przypadku większych ras psów lepszym wyborem będzie obroża, która daje nam większą kontrolę nad czworonogiem. Pamiętajmy także o tym, że smycz automatyczną łączymy jedynie z szelkami. Wywołuje on napięcie, które może rozdrażnić psa z obrożą. Na spacery warto nosić ze sobą smakołyki. W tym celu dobrze sprawdzi się saszetka na przysmaki. Bidon na wodę dla psa to dobry pomysł na długie spacery w ciepło dni. Jest on połączony z miską, co ułatwia jego noszenie. Na spacery możemy również brać ze sobą zabawki do aportowania. W ten sposób pies nie będzie gryzł patyków, co może być groźne w przypadku połknięcia ostrych kawałków drewna.
Akcesoria do pielęgnacji
Akcesoria pielęgnacyjne możemy dokupić kiedy pies będzie już z nami w domu. Dzięki temu zobaczymy jaką ma sierść, co pomoże nam dobrać odpowiednie kosmetyki. Szampon dla psa wybieramy do koloru i rodzaju sierści. Naszego pupila kąpiemy wtedy kiedy widzimy, że jest taka potrzeba. Jest to ważne, gdyż brud gromadzący się w sierści może uczulać psa. Akcesoria do czesania to szczotki i grzebienie. Warto zaopatrzyć się również w chusteczki nawilżane dla psów, co pozwoli nam np. na szybkie wyczyszczenie łap po spacerze. Oprócz tego powinniśmy kupić krople do uszu i oczu. W zimie warto zabezpieczyć łapy psa odpowiednimi preparatami. Z kolei w czasie wiosny i lata musimy zapewnić naszemu pupilowi ochronę przed kleszczami. Mamy do wyboru obroże, krople, spraye i tabletki. Dużą popularnością cieszą się również bio preparaty na kleszcze. Zawierają one naturalne olejki, które odstraszają pajęczaki i pchły. Sierść psa możemy przycinać wiosną lub latem. Jednak nie powinniśmy golić psa do łysej skóry, gdyż sierść stanowi ochronę przed słońcem.
Warto przeczytać
Hipoalergiczne psy: co musisz wiedzieć?
Jak dbać o sierść psa?
Czy z psem można wychodzić podczas upałów?