Czy z psem można wychodzić podczas upałów?

pies

Czas upałów jest dla wszystkich uciążliwy, tak samo dla ludzi jak i zwierząt. W czasie wysokiej temperatury panującej na dworze należy unikać spacerów z psem. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, ale rozgrzany asfalt to jak patelnia dla jajka sadzonego. Po prostu pies odczuwa ciepło, a nadmierny upał może uszkodzić psu nawet jego opuszki na łapach.

O czym pamiętać w kontekście psa podczas upałów?

Jest kilka zasad, które właściciel psów powinien pamiętać, aby mu nie zrobić krzywdy.

  1. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w rozgrzanym samochodzie ani w zamkniętym balkonie. Samochód bardzo szybko się nagrzewa i temperatura w samochodzie bardzo szybko wzrasta i wystarczy godzina i pies może umrzeć, a przy tym bardzo się męczy. Nie dopuszczajmy do takiej sytuacji. Natomiast balkon to kolejne miejsce, w którym właściciele pupilów zostawiają psy na balkonie i wychodzą z domu. To jest kolejny błąd, który może się skończyć tragicznie.
  2. Nie wychodźmy z psem na długie męczące spacery, ponieważ psa to również męczy. Wychodźmy z psem tylko by mógł się załatwić i wracajmy. Spacery zróbmy sobie wieczorem, gdy słońce zajdzie lub zostawmy na inny dzień. Pies z pewnością nie będzie zły.
  3. Nie wybieraj się z psem właśnie w taką upalną pogodę na jazdę na rowerze. Po Prostu upały męczą  nasze psiaki.
  4. Jeśli pies wychodzi z wami na załatwianie swoich potrzeb, to wybierz takie miejsce, gdzie jest trawa. Na pewno unikaj asfaltu czy kostki brukowej. Możemy psu uszkodzić opuszki przy łapkach.
  5. Również w upalne dni nie należy z psem wychodzić nad jezioro by się kąpał. Dlaczego? Ponieważ duża różnica temperatury jest niebezpieczna. Chłodźmy psa w inny sposób np. mokrym ręcznikiem lub można kupić maty chłodzące.
  6. Nie wolno zakładać psu kagańca podczas upałów, ponieważ pies podczas upałów potrzebuje głębokiego oddechu. Przez nałożenie psu kagańca możemy doprowadzić do jego śmierci, ponieważ kaganiec wywoła uniemożliwienie otworzenie pyska.

Możesz też sprawdzić www.infopodroze.pl, gdzie znajdziesz fantastyczne miejsca na spacery ze swoim pupilem!

Dlaczego psy źle znoszą upały?

Pies jest bardzo narażony w ten dzień, wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na psa, co może doprowadzić do przegrzania czy też odwodnienia. Psy nie mają możliwości się pocić, przez to, że mają sierść i niewielką ilość gruczołów potowych.

Jak schłodzić psa w upalne dni w domu?

-zastosuj matę chłodzącą,
-zapewnij psu dostęp do wody,
-wychodź z psem na dwór tylko, gdy chce załatwić swoje potrzeby.

Pamiętajmy, że psy w te dni są narażone na niebezpieczeństwo. Jeśli pies przebywa w domu, to nie zostawiajmy go w nagrzanym pomieszczeniu. Ponadto udostępnijmy psu dostęp do wody, która nie powinna być ciepła. Jeśli nie musimy, to nie wychodźmy z psem w żar, który się leje z nieba.