Karmienie szczeniaka – jak robić to z głową?

Kiedy jesteśmy posiadaczami małego pieska, który skradł nasze serce musimy o niego zadbać jak najlepiej.Musimy zaopiekować się o niego jak własna mama. Opieka nad naszym pieskiem musi być szczegółowa, przede wszystkim karmienie to kluczowe. Ponieważ pierwszy tydzień pieska jest najważniejszy.

Jak zaopiekować się pieskiem w pierwszych tygodniach życia pieska?

Pieski w tym czasie potrzebują opieki oraz bliskości ze swoją mamą. To tylko mama wie jak zaopiekować się swoim maleństwem. Jeśli piesek ma już ok 4 tygodni po urodzeniu. Należy pieskowi podawać mleko zastępcze, ponieważ nie ma już możliwości karmić go mama. Warto dodać, że  reguły między 6 a 8 tygodniem życia, a więc gdy piesek już odstawił mleko mamy czy mleko zastępcze, to wtedy może przejść na jedzenie w postaci karmy.

Jak przebiega proces karmienia szczeniaka?

Do ok 4 tygodnia życia szczenięta piją mleko od mamy. Po tym okresie piesek może przyjmować karmy w postaci półpłynnej. Może być to sucha karma namoczona w wodzie. Taki etap przechodzenia z mleka na karmę musi nastąpić bardzo rozsądnie i powoli. Warto zaznaczyć, że nawet naukowcy badali to, jak powinny wyglądać etapy karmienia szczeniaków i psów – wyniki można podejrzeć w artykule na portalu www.naukowcy.pl. Natomiast okres ok 8 tygodniowy szczeniaka to już przejście na pokarm stały.

A jak karmić psa gdy dopiero trafił pod nasz dach?

Pierwsze podawanie posiłków przez opiekunów powinno być skonsultowanie z lekarzem weterynarii lub upewnić się byłego właściciela psa co wcześniej jadł nasz piesek by nie zrobić mu krzywdy nagłą zmianą diety. Powinniśmy dostosować się do wcześniejszej diety przez poprzedniego właściciela psa. Kiedy piesek się u nas już zadomowi a minął już okres ok 3 tygodni możemy zmienić dietę pieskowi na inną.

Jak często powinniśmy karmić szczeniaka?

Pieski małe powinny być karmione co 4-5 razy dziennie . Najlepiej gdyby były to stałe pory posiłków, ponieważ ma to duże znaczenia dla poprawnie funkcjonowaniu metabolizmu. Natomiast kolejne tygodnie nasz piesek staje się starszy i już nie wymaga tak częstego karmienia i powinno to być najpierw 3-4 razy na dzień. Po ukończeniu przez szczeniaka ok 7 miesiąca dzienna dawka zapotrzebowania spadnie do ok 2 – 3 posiłków w ciągu dnia. Taką dzienną porcie utrzymuje się nawet u dorosłego psa.

Należy również pamiętać by nie przekarmiać naszego psa. Takie zachowanie może mieć swoje niepożądane skutki. Możemy doprowadzić psa do otyłości i nadwagi. Co również może prowadzić do cukrzycy typu 2 oraz choroba stawów. Dlatego dbajmy o naszego psa jak najlepiej.