Jak nauczyć psa komend?

Wychowanie psa

Wychowanie psa to ważna sprawa w naszym wspólnym życiu. Naukę komend powinniśmy zacząć już od pierwszych chwil, kiedy szczeniak pojawi się w naszym domu. Szczeniaki szybciej uczą się nowych rzeczy. Jednak nawet jeśli adoptujemy dorosłego psa, to wciąż możemy nauczyć go nowych komend. W tym wypadku może to nieco dłużej potrwać.

Jak nauczyć psa komend?

W trakcie uczenia psa komend najważniejsza jest cierpliwość. Nie możemy się denerwować na zwierze, jeśli nie wie o co nam chodzi. Musimy odpowiednio pokazać psu czego od niego oczekujemy, a wtedy ten wykona wyznaczone mu zadanie. W szkoleniu ważne jest zachęcenie zwierzaka za pomocą smakołyków bądź zabawek. Przysmaki powinny być nieduże tak, żeby pies szybko je zjadł. Zabawki również mogą stanowić zachętę do nauki komend. Podstawowe komendy to siad, leżeć, zostań, do mnie i nie wolno. Komendy te przydadzą się w życiu codziennym. Powinniśmy je ćwiczyć zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W drugim miejscu jest zdecydowanie więcej rozproszeń, co zwiększa trudność nauki.

Jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko?

Podstawowe komendy

Na początek uczymy psa siadania. W tym celu stajemy przed nim i pokazujemy mu przysmak, który mamy w ręce. Następnie przesuwamy rękę w stronę jego nosa. Kiedy pies zacznie wąchać przysmak w naszej ręce, to staramy się przesuwać rękę nad jego głowę w stronę tułowia. Kiedy zwierzak odchyli głowę do tyłu, powinien usiąść. Przysmak dajemy w momencie, w którym pies usiądzie. Powtarzamy to kilkanaście razy, po czym wydajemy komendę siad, dopiero wtedy dajemy przysmak. W ten sposób nasz pupil skojarzy czynność ze słowem i po kilkunastu próbach nauczy się siadania na komendę. Leżenia najłatwiej jest nauczyć psa, kiedy ten już opanuje siadanie. Wystarczy podsunąć mu przysmak pod nos, a następnie opuszczamy rękę wzdłuż jego szyi i łap. Pies będzie spuszczał głowę aż w końcu się położy. Podobnie jak w przypadku nauki siadania, wykonujemy kilkanaście powtórzeń i wprowadzamy komendę głosową. Pamiętajmy też, że kiedy dajemy psu przysmak, powinniśmy go chwalić miłym głosem. Kolejną komendą jest nauka zostawania. Kiedy pies siedzi lub leży stajemy przed nim i wystawiamy dłoń przed jego twarz, a następnie wydajemy komendę zostać. Jeśli pies się nie ruszy chwalimy go i dajemy przysmak. W kolejnych próbach oddalamy się o kilka kroków. Z czasem powinniśmy móc chodzić wokół psa bądź zniknąć mu z pola widzenia, a ten powinien siedzieć w miejscu. Jednak pamiętajmy, żeby zawsze wrócić do niego, pochwalić go i nagrodzić. Wraz z nauką zostawania warto wprowadzić komendę zwalniającą, np. okej. Kiedy pies zostanie w danym miejscu nagradzamy go, po czym mówimy okej i zachęcamy go do ruchu.

Przywoływanie i oduczanie psa

Następne komendy, których warto nauczyć psa to nie wolno i do mnie. Przyda się to zarówno w domu, jak i na spacerach. Pierwszą z nich uczymy przy pomocy np. karmy i smakołyków. Kładziemy trochę karmy przed psem i zakrywamy ją ręką. Kiedy pies będzie próbował ją zjeść mówimy nie wolno i czekamy. Gdy przestanie próbować dobrać się do karmy, to nagradzamy go smakołykiem. Zamiast karmy możemy również użyć zabawki. Dzięki tej komendzie unikniemy zjadania przez psa różnych rzeczy na spacerach. Nauka przywołania psa jest przydatne, zwłaszcza w przypadku ras wymagających sporej dawki ruchu. Dzięki temu będziemy mogli spuścić psa ze smyczy bez obawy, że nam ucieknie. Najlepiej zacząć już od szczeniaka, ponieważ młody psy instynktownie podążają za swoim opiekunem. W nauce przydatna będzie lina treningowa. Ma ona 10-15 metrów długości. Jeśli pies w czasie nauki ucieknie, to powinniśmy zdążyć dobiec i nadepnąć na linę, co zatrzyma naszego czworonoga. Kiedy pies zaczyna odbiegać, to udajemy się w przeciwną stronę i wydajemy komendę do mnie. Możemy zachęcić psa do przyjścia przysmakami lub zabawką. Kiedy pupil zacznie iść w naszą stronę, to zaczynamy go chwalić. Przysmak dostanie dopiero jak do nas podejdzie. Możemy również nauczyć psa przywołania z pomocą innej osoby. Trzyma ona psa, a my oddalamy się, po czym go wołamy. Wtedy nasz towarzysz puszcza psa, który powinien do nas przybiec. Ćwiczyć możemy również w domu. Warto wołać psa kiedy ten znajduje się w innym pokoju.