Dlaczego nie należy zostawiać psa w samochodzie?

Nie lubimy rozstawać się z naszym futrzanym przyjacielem, kiedy musimy wyjść na zakupy, dlatego często decydujemy się zabrać go ze sobą. Jednak nie wszędzie nasze zwierzęta są mile widziane i niektórzy właściciele decydują się na pozostawienie psa w samochodzie podczas załatwiania swoich spraw. Czy jest to prawidłowe zachowanie? Bez względu na porę roku, nigdy nie należy zostawiać psa samego w samochodzie, ale tym bardziej latem, dlaczego?

W lecie temperatury rosną i czasami stają się ekstremalne. Przebywanie w samochodzie nie jest przyjemne dla Twojego zwierzęcia, ponieważ może ono doznać udaru cieplnego, a nawet umrzeć. Spróbuj spędzić pół godziny w samochodzie na słońcu i zobacz, jak się czujesz. Przeprowadzono testy z ludźmi, którym zapłacono za wytrzymanie dziesięciu minut na słońcu w samochodzie i żaden z nich tego nie zrobił! Dlaczego uważasz, że twój pies będzie w stanie to wytrzymać? Samochód gromadzi wewnątrz ogromną ilość ciepła, powodując, że staje się piekarnikiem, który może nawet zabić Twojego zwierzaka. Choć ludzie poddani eksperymentowi bardzo cierpieli, zwierzęta takie jak Twój pies cierpią jeszcze bardziej. Dlaczego? Bo się nie pocą.

Każdy, kto znajduje się w ekstremalnym upale, zaczyna pocić się jak szalony. Pocenie działa jak swego rodzaju termostat, który obniża temperaturę ciała do normalnego poziomu. Jest to mechanizm obronny, który organizm sam uruchamia, gdy jest w niebezpieczeństwie. Zwierzęta, zwłaszcza psy, nie mają takiej samej liczby gruczołów potowych jak my. Jedynym mechanizmem, który może uruchomić ich organizm, aby przezwyciężyć ekstremalne ciepło, jest dyszenie. To z kolei utrudnia zwierzęciu oddychanie i może prowadzić do uduszenia.

Co zrobić, gdy zobaczysz psa zamkniętego w samochodzie?

Ten artykuł być może uświadomił Ci, że nie możesz zostawić psa w samochodzie. Jest jednak prawdopodobne, że wielu nadal to robi i być może pewnego dnia sam będziesz tego świadkiem. W rzeczywistości, w Internecie krąży wiele filmów pokazujących policję ratującą psy zamknięte w samochodach. Co należy zrobić, jeśli zobaczysz psa zamkniętego w samochodzie?

Poszukaj właściciela. Być może właściciel nie zdawał sobie sprawy, że jego pies jest w samochodzie. Zachowuj się spokojnie i jeśli znajdujesz się przed domem, zadzwoń do drzwi. Jeśli jest to centrum handlowe, poproś, aby wydali komunikat do niego przez głośniki.

Zadzwoń do władz. Możesz nie być w stanie zlokalizować właściciela, lub może on nawet stać się nieprzyjemny. Nie wahaj się i zadzwoń na policję. Policjanci zajmą się sprawą i wyjmą psa z samochodu. Pozostawienie psa w samochodzie jest znęcaniem się nad zwierzętami.

Wyjmij go sam. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy nie możesz znaleźć właściciela, a władze nie reagują lub zabiera im to zbyt wiele czasu, musisz działać. Będziesz musiał wybić szybę, aby uratować mu życie. Może to jednak wpędzić Cię w kłopoty. Aby tego uniknąć, poszukaj świadków, którzy twierdzą, że zwierzę było w niebezpieczeństwie i że nie miałeś innego wyboru. Zaznacz, że nie chciałeś dokonać napadu, ale uratować psu życie.